Wczytuję dane...

Przyczyny nietrwałej aplikacji. Jak sobie poradzić?

Przyczyny nietrwałej aplikacji. Jak sobie poradzić?

Przyczyny nietrwałej aplikacji

Nietrwała stylizacja rzęs to najczęstszy powód reklamacji w tej dziedzinie. Z pewnością każda z was miała kiedyś sytuację, gdzie mimo dobrych chęci oraz przygotowania do pracy, klientka w pewnym momencie napisała wiadomość, że rzęsy wypadają jedna po drugiej.

Niestety, bardzo często klientka jest przy tym zaniepokojona lub domaga się zwrotu pieniędzy. Nic dziwnego - liczyła na piękne rzęsy, którymi mogłaby cieszyć się jak najdłużej.

Chcę wam teraz pomóc. Podpowiem, co zrobić, aby zarówno klientka, jak i stylistka były zadowolone z współpracy oraz jak należy odpowiednio zachować się w stosunku do klientki, by zrozumiała, jak wiele czynników wpływa na żywotność rzęs naturalnych i trwałość stylizacji.

Po pierwsze, moim zdaniem najważniejsze jest przeprowadzenie ankiety wstępnej przed zabiegiem. Dlaczego? Dzięki temu klientka może podzielić się informacjami na temat swojego zdrowia, które mogą mieć wpływ na dalsze przygotowanie rzęs do zabiegu oraz rozmowę z klientką, która wyjaśni wpływ niektórych czynników na trwałość aplikacji (gotowe ankiety dostępne są na stronie Perfect Lashes Academy https://perfectlashes-academy.pl/p/13/51/karta-zabiegowa-10szt-artykuly-reklamowe.html).

Teraz czas na najważniejsze pytanie.

Kiedy rzęsy syntetyczne mogą się gorzej trzymać, pomimo prawidłowego przygotowania przez stylistkę oraz odpowiedniej techniki pracy?

  1. Miesiączka: Negatywnie wpływa na trwałość aplikacji, gdy rzęsy są zakładane podczas menstruacji. Zwiększona ilość łoju przez gruczoły może niekontrolowanie zaburzać barierę hydrolipidową na powierzchni rzęs oraz powiek, co może wpłynąć na słabe przygotowanie rzęs do zabiegu. W takiej sytuacji polecam wykonanie zabiegu czyszczenia rzęs dwukrotnie.

  2. Choroby tarczycy: Mają negatywny wpływ na trwałość aplikacji. Rzęsy naturalne mogą szybciej wypadać lub łój może być wydzielany w nadmiernej ilości, co znacznie pogarsza wiązanie kleju z włosem oraz rzęsą syntetyczną.

  3. Wrażliwe oczy, zespół suchego oka: W tej sytuacji oczy mogą nadmiernie reagować na wszelkie bodźce podczas zabiegu stylizacji rzęs. Światło, dotyk, opary kleju, mimo starań stylistki, mogą sprawiać dyskomfort, co skutkuje wzmożonym łzawieniem. Gdy rzęsy naturalne zostaną pokryte łzami po przygotowaniu, umyciu oraz odtłuszczeniu, może to znacznie obniżyć trwałość kleju. Występuje wtedy tzw. "szok polimeryzacyjny". Klej zbyt szybko zastyga, przez co nie ma możliwości "wyciągnięcia" wilgoci z wnętrza rzęsy, co skutkuje szybkim wykruszaniem się kleju.

  4. Antybiotykoterapia: Negatywnie wpływa na trwałość aplikacji. Podczas choroby i stosowania antybiotyku organizm jest osłabiony. Skóra na twarzy zaczyna reagować, co może prowadzić do trądziku, popękanych naczynek, a nawet masowego wypadania włosów na głowie. Podobnie dzieje się z rzęsami - w chwili osłabienia organizm przekierowuje swoją energię na odbudowę flory bakteryjnej i regenerację organizmu, co może negatywnie wpłynąć na kondycję rzęs.

Dzięki ankiecie jesteśmy w stanie przed zabiegiem poinformować klientkę o gorszej retencji rzęs związanej z wyżej wymienionymi czynnikami. Polecam informować klientkę na bieżąco, rozmawiać i nie wstydzić się dzielić wiedzą zdobytą na szkoleniach. Gdy klientka zostanie szczegółowo poinformowana przed stylizacją rzęs, może sama podjąć decyzję, czy mimo tych czynników chce spróbować założenia stylizacji rzęs. Wyżej wymienione czynniki nie są przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu, są jedynie czynnikami wpływającymi na trwałość aplikacji. W sytuacji, gdy rzęsy zaczną wypadać, klientka będzie na pewno spokojniejsza oraz bardziej wyrozumiała.

Na drugim miejscu znajdują się czynniki, na które wpływ ma już stylistka podczas bezpośredniej pracy z klientką. Oto najważniejsze z nich:

  1. Praca z klejem: Najlepsze warunki dla kleju to 40-60% wilgotności względnej powietrza. W codziennej pracy nie używam higrometru do sprawdzania warunków. Jestem zwolenniczką obserwowania kleju i dostosowywania swojej pracy do niego. Gdy klej zaczyna szybko zastygać, zmieniam klej na wolniejszy lub kładę w pobliżu pochłaniacz wilgoci. (Klejenie na "sucho" to najczęstsza przyczyna nietrwałych aplikacji wśród początkujących stylistek). W sytuacji, gdy klej się rozlewa na kamieniu, podkładam pod niego wilgotny płatek kosmetyczny, co podnosi wilgotność w jego otoczeniu i pozytywnie wpływa na wiązanie. Najlepsze opinie wśród setek zadowolonych stylistek ma klej blue diamond od Perfect Lashes https://perfectlashes-academy.pl/p/4/77/klej-diamond-blue-5g-kleje-glowna-bazowa.html

                                                 

  2. Styk rzęs syntetycznych z powierzchnią rzęsy naturalnej: Zły styk negatywnie wpływa na trwałość aplikacji. Zbyt mała powierzchnia styku może spowodować, że rzęsa syntetyczna po kilku dotknięciach wypadnie. Jest to druga najczęstsza przyczyna nietrwałości aplikacji zaraz po klejeniu na "sucho".

  3. Kierunki oraz sklejki: Źle dobrane kierunkowanie rzęs syntetycznych oraz sklejki może spowodować duży dyskomfort klientki. Skutkiem tego może być częsta chęć "poprawy" rzęs w danym miejscu poprzez częste czesanie, a niekiedy nawet tarcie oka. Nadmierne ekspozycja rzęs oraz kleju na wyrywanie, pocieranie, dłubanie, bardzo częste rozczesywanie również negatywnie wpłynie na ich trwałość.

Trzecim ważnym aspektem jest higiena rzęs po zabiegu. Po zabiegu koniecznie informujemy klientkę o wskazaniach oraz przeciwwskazaniach związanych z codzienną pielęgnacją rzęs. Polecam każdej klientce w gratisie po zabiegu szczoteczkę do rozczesywania rzęs, która może również służyć do ich mycia oraz małą kartkę z najważniejszymi informacjami o prawidłowej pielęgnacji. Klientka powinna codziennie myć rzęsy specjalnym szamponem. Brak higieny może prowadzić do stanów zapalnych w okolicach oczu, dlatego resztki makijażu oraz złuszczony naskórek powinny być regularnie usuwane, aby nie obciążać rzęs.


Instruktor Perfect Lashes 

Aleksandra Sala 

Skarżysko Kamienna